This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more

Kahverengi vajinal akıntı neden olur?

x

Kahverengi vajinal akıntı neden olur?

Adet öncesi veya sonrası dönemlerde kahverengi vajinal akıntı görülebilir. Bu, normal fizyolojik bir durum olarak değerlendirilebilir. Ancak kız çocuklarında kahverengi vajinal akıntıda bazı sorunlardan şüphelenilebilir. İleri yaştaki kadınlarda kahverengi vajinal akıntı, ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.
x

Kahverengi akıntı neyin belirtisi? | Vajinal akıntı nasıl tedavi edilir?

Vajinal akıntı neden olur? Vajinal akıntının rengi neyi gösterir? Vajinal akıntı, her kadının yaşadığı bir durumdur. Verdiği ıslaklık ile rahatsız eden vajinal akıntı, yapısı, rengi hatta kokusu ile bir şeylerin mesajını veriyor olabilir. Peki vajinal akıntı tedavisi nasıl yapılır? Kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, Hürriyet Lifestyle'dan Gizem Aydoğan'a açıkladı.

Diğer videolarımızı izlemeyi ve kanalımıza abone olmayı unutmayın. Ayrıca bebek, evlilik ve aile ile ilgili her şey için sitemizi ve sosyal medya kanallarımızı da ziyaret etmeyi unutmayın:

Bebek, evlilik ve aile ile ilgili her şey için
Facebook:
Twitter:
Instagram:
Pinterest:
x

Kahverengi Akıntı Neden Olur? | Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

#DrDenizUlaş #kahverengiakıntı #vajinalakıntı #kahverengiakıntınedenolur
#kadınlardaakıntı #kadınlardaakıntınedenleri

Sağlıklı bir kadın her ay düzenli olarak adet görür. Normalde adetler 21-35 gün aralıklarla olur, 3-8 gün arasında sürer ve toplam 30-80 cc arasında kanama olur. Genelde adetin ilk günü lekelenme şeklinde kanama olur, adetin 2.-3. Gün kanama yoğunlaşır ve toplamda 5-7 gün sürer ve biter.
Kimya derslerinden hepimizin bildiği gibi kan belli bir süre oksijen ile temas ederse rengi kahverengiye döner. Adet döneminde, adet daha başlamadan önce, endometriyum (rahim duvarı) tam dökülmeden önce ufak bir kanama olursa ve bu kanama vajinada bir süre bekleyip oksijenle temas ederse kahverengiye döner.
Ne zaman ki kanama yoğunlaştı (rahim duvarı tam dökülmeye başladı) kan vajinada beklemeden dışarı atılacağı için rengi kahverengi değil kırmızı olacaktır.
Ancak bazı durumlarda adet öncesi veya sonrası kahverengi kanama veya akıntı olabilir. Kahverengi lekelenmenin nedeni fizyolojik olabileceği gibi bir hastalığın habercisi de olabilir.
Kahverengi Akıntının Normal Kabul Edildiği Durumlar
• Doğum kontrol hapı kullanımı
Doğum kontrol hapı kullanan kadınların %30’unda ilk 3 ay ara kanama, kahverengi akıntı olabilir. Hapı düzenli kullandığı sürece bu problem 2-3 ay içinde ortadan kalkacaktır.
• Rahim içi araç kullanımı
Bakırlı spiral veya kormonlu sipral (MİRENA) kullanan hastalarda özellikle ilk 3 ay ara kanamalar, kahverengi akıntılar olabilir, normal kabul edilir.
• Yumurtlama dönemi (ovulasyon)
• Gebelik
Gebeliğin başında kahverengi kanama olması tutunma kanaması (implantasyon kanaması) olarak kabul edilir ve fizyolojiktir. Ancak kanama kırmızıya dönüyorsa düşük tehlikesi olarak kabul edilir ve ona göre tedavi vermek gerekir.
• Adetin (menstrüasyon) hemen öncesi veya sonrası dönem
• Smear testi veya pelvik muayene sonrası
Kahverengi Akıntının Normal Kabul Edilmediği Durumlar
• Miyom
Özellikle rahim içindeki miyomlar (submuköz miyom) aşırı adet kanaması veya adet dışı dönemde kahverengi kanamaya neden olur. Kaviteye bası yapan intramural miyomlar da kahverengi akıntıya neden olabilir. Miyom tanısı ultrasonla ve sulu ultrasonla (salin infüzyon sonografi) konur. Bu durumlarda miyomun ameliyatla çıkarılması adet dışı kahverengi kanama problemini ortadan kaldıracaktır.
• Endometriyal veya servikal polipler
Rahim içindeki veya rahim ağzındaki polipler adet dışı kahverengi kanamaya, aşırı ve uzun adet görmeye veya ilişki sonrası kanamaya neden olabilir. Polip tanısı ultrasonla ve sulu ultrasonla (SİS) konur. Histeroskopik olarak polipin alınması problemi ortadan kaldıracaktır.
• Polikistik over sendromu (PKOS)
Polikistik over sendromunda hormonal bozukluğa bağlı adet görememe, tüylenme, sivilcelenme (akne) ve adet dışı lekelenme şikayetleri görülebilir. Hormonların ilaçla düzenlenmesi sonrası adet dışı kanama şikayetleri ortadan kalkacaktır.
• Rahim ağzında yara (erozyon)
Rahim ağzında yara ilişki sonrası kanama, kahverengi lekelenme gibi belirtilere yol açabilir. Yaranın nedeni enfeksiyon ise antibiyotik tedavisi ile veya yaranın yakılması/dondurulması ile adet dışın kahverengi akıntı problemi ortadan kalkacaktır.
• Rahim ağzı kanseri
Rahim ağzı kanseri için her kadının yılda 1 defa smear testi yaptırması gerekir. Ama adet dışı kahverengi akıntı şikayeti olan hastalarda smear testi daha çok önem kazanır. Adet dışı kanama, ilişki sonrası kanama, lekelenme şikayeti olan kadınların mutlaka smear testi yaptırması gerekir.
• Pelvik enfeksiyon
• Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
• Yabancı cisim
Adet dışı kahverengi akıntınız varsa ve sürekli tekrarlıyorsa, bunu normal kabul etmeden önce mutlaka jinekoloğa başvurmanızda fayda vardır. Yapılan muayene ve testlerin ardından kahverengi akıntı fizyolojik, normal kabul edilebilir.
Daha fazla bilgi için:
instagram hesabı:
x

Vajinal akıntı rengi ve kokusu ne anlama geliyor? - Op. Dr. Zeki Salar (Kadın Hastalıkları ve Doğum)

Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Zeki Salar, vajinal akıntı ve kokusu hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Vajinal akıntı rengi ve kokusu ne anlama geliyor?
Kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biri vajinal mantar enfeksiyonlarıdır. Vajinal mantarlar daha çok beyaz renkli, peynirimsi ve kokulu akıntı ile kendisini belli eder. Çoğu zaman tüm bunlara kaşıntı şikayetleri de eşlik eder. Kronikleşmesi ve tekrarlaması durumunda kadınların yaşam kalitesini oldukça olumsuz yönde etkiler.

Vajinal akıntı rengi ve kokusu ne anlama geliyor?
* Beyaz renkte akıntı ve kaşıntı varsa etken vajinal mantar olur.
* Kahverengi ve yeşil renkte vajinal akıntı ile kötü koku varsa sorun bakteri kaynaklıdır.
* Kanlı vajinal akıntı ise rahim ağzındaki hücresel bozukluklardan kaynaklanır.

Vajinal mantara sıklıkla candida adı verilen bir enfeksiyon neden olur. Vajinal akıntı belirtileri;
* Beyaz renkli, pütür pütür, peynirimsi bir akıntı
* Kaşıntı

Vajinal akıntı neden olur?
Vajinal akıntı nedenleri sıklıkla bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu gelişir. Diğer vajinal akıntı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:
* Antibiyotik kullanımı
* Yanlış vajina ve tuvalet temizliği
* AIDS
* Diyabet
* Stres
* Uyku düzeninin bozulması
* Kötü beslenme

Vajinal mantar senede 1-2 kez olursa çok önemli değildir. Tekrarlama ve kronikleşmesi durumunda bu konuda deneyimli ve tecrübeli doktorlar tarafından mutlaka değerlendirilmelidir.

Vajinal mantar - vajinal akıntı nasıl tedavi edilir?
Vajinal akıntının tedavisi için öncelikle hastanın şikayetleri dinlenir. Ardından vajinal akıntının rengi, vajinal akıntının kokusu incelenir. Altta yatan herhangi bir neden olup olmadığına dair kan testleri istenir. Kolposkopi ile rahim ağzında gözden kaçan bir enfeksiyon ya da sorun olup olmadığı incelenir.

Kültür ve smear testleriyle vajinal akıntı ya da vajinal mantarın neden çok sık tekrarladığı incelenir.

Vajinal akıntı ya da vajinal mantarın tedavisinde doğal seçenekler büyük önem taşır. Kimyasak ajanlardan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Özellikle Amerika'da da fitoterapi konusunda çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır.

Vajinal akıntı ya da vajiinal mantara elma riskesi çok iyi gelmektedir. Bunlara ek olarak vajinal akıntıyı durdurmak ve vajinal mantarı önlemek için;

* Günlük hayat düzenlenmeli
* Günde en az 7 saat uyunmalı
* Tuvalet temizliği önden arkaya doğru, mümkünse sirkeli su ile yapılmalı
* Tuvalet sonrası vajinal bölge iyi kurulanmalı
* Islak mayo ile asla uzun süre beklenmemeli
* Sıkı ve naylon iç çamaşırı kullanmaktan kaçınılmalı
* Sağlıklı beslenilmeli
* Spor yapılmalı
* Stres kontrolü sağlanmalı
x

Adet öncesi kahverengi akıntı normal mi?

Adet öncesi dönemde kahverengi vajinal akıntı, bazı kadınlarda görülebilen bir durum. Ancak bu akıntının yanı sıra bazı şikayetler söz konusuysa endometriozis hastalığından şüphelenilebilir.

Vajinal akıntılar neden kaynaklanır?

Vajinal akıntıların ardında değişik sebepler olabilir. Bu konuda en belirleyici faktörlerden biri yaş. Çocuklarda vajinal akıntı, bağırsak parazitlerinden kaynaklanıyor olabilir. Genç kadınlarda cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan şüphelenilebilir. Vajinal akıntılar, bazı ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

Adet Öncesi Koyu Kahverengi Akıntı

Adet Öncesi Koyu Kahverengi Akıntı,
adetten önce kahverengi akıntı neden olur,
kahverengi akıntı hamilelik belirtisimi,
adet olmadım kahverengi akıntım var,
adetten 1 hafta önce kahverengi akıntı,
kahverengi akıntı gebelik,
adet yerine kahverengi akıntı,
kahverengi akıntı hamilelikte,
kahverengi akıntı namaza engel mi,

OLMAYA DEVLET CİHANDA BİR NEFES SIHHAT GİBİ

Biz, ilaçsız yaşamı savunuyoruz. İnsan vücudu bir bütündür. İyilik ve sağlık hali, insanın fizyolojisiyle, psikolojisiyle, yaşadığı çevreyle, yedikleri içtikleriyle, duygulanımıyla birlikte oluşur. İnsan organizması, hastalıklardan korunabilme ve hastalandığı zaman kendi kendini iyileştirebilme yeteneğine sahiptir.

Gerçek yaşam ilaçsız yaşamdır.

Kız çocuklarında vajinal akıntılar neden olur? Nasıl tedavi edilmelidir?

İletişim & Randevu: 0 (850) 811 76 40
Prof. Dr. Nizamettin KILIÇ -

BAYANLARDA AKINTI VE KOKU NEDEN OLUR-NASIL GEÇER -INTIM GEL

Akinti cesitleri ,akinti neden olur , nasil gecer ,olmamasi icin ne yapmali

Hamilelik döneminde ne tür vajinal akıntılar normal olarak görülür?

Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum / Jinekolojik Onkoloji Uzmanı, Prof. Dr. Mete Güngör,
Vajinal Akıntı üzerine soruları yanıtlıyor;

Hamilelik döneminde ne tür vajinal akıntılar normal olarak görülür?

Acıbadem Sağlık Grubu
x

Cinsel ilişki yaşamamış kişilerde vajinal akıntının sebepleri nelerdir?

International Hospital, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Banu Duru Suiçmez, Kadın Sağlığı üzerine soruları yanıtlıyor;

Cinsel ilişki yaşamamış kişilerde vajinal akıntının sebepleri nelerdir?

Acıbadem Sağlık Grubu

Bakirelerde vajinal akıntının sebepleri

Bakirelerde vajinal akıntıya neden olan faktörler

Hamilelikte vajinal akıntıların sebebi nedir?

Hamilelik ile ilgili diğer videolar için tıklayın:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe

Hamilelikte vajinal akıntılar çoğunlukla fizyolojik akıntılardır. Fizyolojik akıntı dememizin nedeni, östrojen hormonunun salgılamasının değişmesi nedeniyle, vajinanın bakterilerden korunma mekanizmasının daha da artmış olmasına bağlı olarak akıntının da artmasıdır. Bu akıntı genel olarak şeffaf, beyaz veya krem renkli olabilir. Genelde azdır ancak günlük ped kullanımını gerektirecek kadar fazla olabilir. Beraberinde idrar yaparken yanma veya koku gibi bir şikayet yoktur, kadını çok fazla rahatsız etmez.

Akıntıların diğer bir nedeni vajinal enfeksiyonlar olabilir. Vajinal enfeksiyonların en sık görülen belirtileri, kötü kokulu akıntı, krem renginden daha fazla olan bir akıntı, çok fazla bir akıntı ve kadını rahatsız eden bir akıntı olmasıdır.

Üçüncü bir akıntı türü de suların gelmesidir. İlk 20 haftalık dönemde su pek gelmez ama, eğer bol miktarda bir vajinal akıntı söz konusuysa, o zaman acaba bebeğin suları mı geliyor diye şüphelenmek gerekir. Bu durumu açıklığa kavuşturacak tek şey vajinal muayenedir. O yüzden şüpheli durumlarda akıntının ne olup olmadığını öğrenmek için doktora gitmek gerekir.

Diğer bir akıntı türü de idrar kaçırmadır. İdrar kaçırma, özellikle çok fazla doğum yapan kadınlarda olabileceği gibi, ilk doğumunu yaşayanlarda özellikle son haftalarda doğal olarak ortaya çıkabilir. Anne adayı eğer idrarını uzun bir süre tutmuşsa, rahimin idrar torbasına baskısı nedeniyle az miktarda idrar kaçırabilir.

Vajinal Akıntı Neden Olur? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajinal Akıntı Neden Olur? Dikkat Edilmesi Gerekenler ile ilgili tüm detayları videomda bulabilirsiniz. Öncelikle vajinal akıntı normal bir durumdur. Ancak çeşitli durumlarda genital akıntının renginde, kokusunda değişiklik kahverengi akıntı, kokulu akıntı, ilişki sırasında ağrı, idrar yaparken yanma, kaşıntı görülebilir. bu tip durumlarda genital enfeksiyon riski olma ihtimali değerlendirilmeli.

Kadın Doğum Uzmanı Hep Yanınızda! Merak ettiğiniz sorular varsa yorumlara bekliyorum...

_____________________________________________________________________

Kadın Hastalıkları ve Doğum üzerine güncel bilgilere, merak ettiğiniz tüm konulara ulaşmak için kanalıma ücretsiz olarak abone olabilirsiniz.

Resmi İnternet Sitem:
Instagram Hesabım:
YouTube Kanalım:
Project:

Sevgiler,
Prof. Dr. Başak Baksu
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Vajinal akıntılar neden olur?

HTHayat YouTube Kanalına Abone Ol →

Zaman zaman yaşanan vajinal akıntılar neden olur? Tedavisi nedir?

Daha fazlası için
x

Vajinal Akıntının Rengi ve Kokusu Hangi Sorunların Habercisi Olabilir?

Acıbadem International Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Banu Duru Suiçmez Kadın Sağlığı üzerine soruları yanıtlıyor.

Vajinal Akıntının Rengi ve Kokusu Hangi Sorunların Habercisi Olabilir?

Acıbadem Sağlık Grubu


Bizi Takip Edin
Facebook:
Instagram:
Twitter:

Günlük vajinal akıntı olması normal midir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Ebru Zülfikaroğlu yanıtlıyor.

Vajinal Akıntı Neden Olur?

Vajinal akıntı neden olur? Vajinal akıntı sebepleri nelerdir? Antibiyotikler vajinal akıntı yapar mı? Antibiyotikler neden vajinal akıntı yapar? Gizem Aydoğan sordu Kadın Hastaları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy yanıtladı.

Hamilelikte Kahverengi Lekelenme!

Abone ol :
Hamileliğimin ilk haftalarında yaşadığım kahverengi akıntı ve lekelenmelerle ilgili videom yayında. Faydalı bir video olması dileğiyle, iyi seyirler.

Merhaba ben Ezgi, ev dekorasyonu ve düzeni, anne ve bebeğe dair, seyahat ve alışveriş önerilerini içeren videolarımı kanalımda bulabilirsiniz.

Yayınlanan videolarım hoşunuza gitti ise beğenmeyi ve videolarımdan haberdar olmak için abone ol butonuna basmayı unutmayınız.

Sevgilerimle...

İletişim Bilgilerim;
Mail adresim: tuncezgi06@gmail.com
Instagram hesabım: ezgiikadioglu

#hamileliktekahverengilekelenme #kahverengiakıntı

Vajinal akıntının sebepleri nelerdir?

Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum / Jinekolojik Onkoloji Uzmanı, Prof. Dr. Mete Güngör,
Vajinal Akıntı üzerine soruları yanıtlıyor;

Vajinal akıntının sebepleri nelerdir?

Acıbadem Sağlık Grubu

Shares

x

Check Also

x

Menu